torsdag 22 maj 2025

Det flimrar

Jag har sakta men säkert vant mig vid att hjärtat rusar iväg med jämna mellanrum. Det känns väldigt otäckt, men jag blir inte lika skärrad nu längre när det händer. Det finns ju mycket hjälp att få både med medicin och avslappningsövningar. Givetvis hjälper det inta alla, men så är det ju med all slags behandling. Jag har nog tur, för jag drabbas inte av obehaget så ofta.


För några veckor sedan startade flimret och efter några timmar tog jag en tablett, en betablockerare, och pulsen sjönk så småningom. Jag läste om att det är bra att motionera, så jag gav mig ut på en promenad. Det kändes lugnare att ha andra människor runt ikring. Jag tänkte som så, att blir jag sämre och tuppar av eller något så är det väl alltid någon som ringer efter en ambulans. Om jag stannat inomhus hade ingen märkt något sådant. När jag varit ute en bra stund märkte jag att det kändes bättre. Oron kan ställa till mycket problem.


Häromdagen var det dags igen. Jag vaknade mitt i natten av att hjärtat dunkade som det värsta trumsolo. Typiskt! Just den dagen hade jag en tandläkartid. Jag ringde mottagningen och undrade ifall jag ändå kunde få tanden lagad eller det kunde förvärra det hela. Sköterskan sa, att det trodde hon inte att det gjorde, men det var mest om det var obehagligt för mig. För min del är det precis lika obehagligt att gå till tandläkaren, så det kändes som att behöva välja mellan pest och kolera. Hon skulle prata med tandläkaren och höra av sig om jag behövde boka en ny tid. 

Jag fick inget samtal, så jag traskade iväg....inte glad i hågen direkt...men jag tröstade mig med att när tanden var lagad så var åtminstone en obehaglig sak åtgärdad. Lagningen var snabbt avklarad och nu behöver jag förhoppningsvis inte gå dit förrän om ett år.

28 kommentarer:

  1. Gott att det gick bra!
    Och att du inser att det är bra att röra på sig. Funkade ju!
    Låter otäckt att vakna av flimmer. Önskar dej en fin och flimmerfri dag. Kram

    SvaraRadera
  2. Usch det låter inget vidare. Hoppas att du kan hitta en bra balans mellan motion och avslappning som hjälper dig så att du slipper detta flimmer. Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Känns inget vidare, men det blir kanske så att man vänjer sig med tiden.

      Radera
  3. Hjärtligt, flimrigt fint inlägg, hjärtraden i bilderna så talande. Så bra beskrivit hur det känns och hur en känner sig. Hitta lösningar och testa är bra för hjärtat och det gör du verkligen bra, självhjälpen är en del av hjälpen bredvid medicinerna! En lagad tand i detta läget blev ju bonus.
    💐💐får du. Jag bjuder på en ☕ en 🍪och en strof 🎶för dig!
    Kram


    SvaraRadera
  4. Obehagligt med hjärtflimmer. Jag har inget flimmer, men har ju sett min morfar, och min bror, Clifton fick flimmer då han brusade upp och blev arg, så han har genomgått behandling på hjärtat.
    Skönt att få tanden lagad. Ha en fin dag! Kram Lisa

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tandläkarbesök är inget jag ser fram emot.

      Radera
  5. Ingen rolig åkomma men skönt att det finns hjälp att få.
    Det var väl lika bra att få tandläkarbesöket avklarat.

    Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag är glad att jag inte avbokade. Det blir ju inte lättare av att skjuta det framför sig.

      Radera
  6. Jag medicinerar för förmaksflimmer sedan 23 år tillbaka och innan jag fick medicin för hade jag ganska täta anfall, speciellt nattetid. Nu känner jag väldigt sällan av flimret som tur är och lever precis som vanligt.
    Ha en fin torsdag!
    Kram, Ingrid

    SvaraRadera
  7. Oj, så länge du har haft det! Ha det bra du med, Ingrid!

    SvaraRadera
  8. Det där låter inte roligt alls och jag hoppas verkligen att medicinen hjälper och lugnar ner det hela..tur i alla fall att du klarat av tandläkaren det har inte jag avbokade två gånger förra året och i år så har dom inte ens kallat mig har för mycket kaos av annat just nu och får jag problem får jag väl boka själv... Var rädd om dig nu kram Nicki 🤗👍♥️

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det känns skönt att slippa tandläkaren ett helt år.

      Radera
  9. Min mamma hade hjärtflimmer och hon beskrev det ungefär som du beskriver det. ..otäckt låter det som men jag förstår att man vänjer sig och att det finns bra medicin.
    Pest eller kolera..nu har du pesten undan..Lycka till med allt Gunnel. Varm kram!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Haha! jag ska väl klara av koleran med.

      Radera
  10. Stackarn!!!
    Googlade faktiskt och såg att jag faktiskt ta Metoprolol, vilket är en betablockerare. Har aldrig haft hjärtflimmer, så jag undrar vilka andra åkommor den betablockeraren tar hand om....
    Min man hade hjärtflimmer och han fick också medicin för det. Minns inte namnet. Bra i alla fall att betablockeraren hjälpte dig, det är det viktigaste. Hoppas du slipper fler sådana anfall.
    Dina hjärtor är

    SvaraRadera
    Svar
    1. Min man tog också Metaprolol för att hans puls var fö hög.

      Radera
  11. ... tryckte på fel knapp, så min kommentar flög iväg.
    Dina hjärt-kedjor är otroligt fina, speciellt den första. Då du är så otroligt duktig på att pyssla och sy gissar jag att du har tillverkat hjärtan själv. Otroligt fina!!!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag har sytt hjärtekedjorna och den första hänger på toarumsdörren.....hjärtehuset du vet.

      Radera
  12. Detta besvärliga flimrande! Så många som drabbas av detta jobbiga. För min egen del med "då-och-då-flimmer" i 5-6 år blev det konstant efter min hjärtinfarkt 2019. Så nu har mitt hjärta flimrat i över 6 år, hela tiden, dygnet runt. Det slår väldigt ojämnt trots medicineringen som håller nere pulsen (oftast) och blodtrycket men inte fixar rytmrubbningen. Vilket gör att jag alltid är trött. Har på något sätt vant mig vid flimret men jag undrar förstås ibland hur länge "pumpen" ska orka med detta. 🤔
    Tänker på dig! Kram!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Som du skriver så vänjer man sig kanske. Hoppas på dte.

      Radera
  13. Jag råkade ut för förmaksflimmer i höstas men hade inte känt av det. Så mediciner har jag och nu känns det stabilt.
    En styrka är om man kan känna sig lugn, alltså tänka bort och koppla av, gå ut i friska luften.
    Kram!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag har också märkt att om jag tänker på något annat eller har andra människor runt ikring så känns det lättare.

      Radera
  14. Det låter inte roligt att hjärtat rusar men bra att du kan ta medicin mot det och att du märker att det hjälper med avslappningsövningar men också med motion. Skönt att du kunde klara av tandläkarbesöket. Då behöver du inte fundera på det. Och så tycker jag om dina vackra hjärtan.

    Kram

    SvaraRadera
  15. Förstår att det känns obehagligt när du råkar ut för det. Ingrids ord lät lugnande att läsa. Hoppas att medicinen kan hålla det i schack. Bra i efterhand att du fixade tandläkarbesöket. Kram Bosse

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det tycks vara många som är drabbade, och det känns lugnande att höra hur de tacklar det hela.

      Radera