söndag 14 december 2025

Lucka 14

Farbror

Farbror Frost är den östslaviska motsvarigheten till jultomten. Han lanserades via ryska barnberättelser i mitten av 1800-talet som en mer jultomteliknande gestalt. Ursprungligen personifierades Farbror Frost av vinterkölden i slavisk mytologi. Han avbildades som en kortvuxen gubbe med långt grått skägg som sprang över åkrarna och frammanade gnistrande rimfrost. För att blidka kölden och få goda skördar bjöd människorna på blinier och risgrynsgröt som de satte ut på farstutrappan. 

Det gick att läsa om Farbror Frost första gången i en sagosamling 1840. Då kallades han Frost Ivanovitj och han bodde i ett istäckt land. Där kunde barn besöka honom. De fick inga presenter men de blev belönade för väl utgjort arbete. 

I slutet av 1800-talet infördes motsvarigheten till den julklappsutdelande jultomten. Den kortvuxne gubben kom alltså att förknippas med den kristna högtiden på liknande sätt som tomten växte samman med julen i Sverige. Efter revolutionen 1917 avskaffades julfirandet och med det också Farbror Frost, officiellt från 1929. Men från 1936 infördes istället nyårsfirande med nyårsträd, Farbror Frost, hans barnbarn Snöflickan och nyårspresenter istället för julklappar. 

Farbror Frost hade från början himmelsblå dräkt eller vit päls, långt vitt skägg, en stav i handen och filtstövlar på fötterna. Men under inflytande från Santa Claus har han numera även röd päls. Han kör en trojka och kommer alltid tillsammans med Snöflickan, som har en vit eller silverskimrande päls, och delar ut presenter till alla på nyårsafton. 

22 kommentarer:

  1. Förstås är tomten en farbror och har sina anor han med. Farbror Frost i himmelsblått tillsammans med den skimrande Snöflickan gillar jag, men de ser frusna ut. Då blev det varmare med den röda dräkten - undrar var Snöflickan tog vägen?
    Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Kul att Farbror Frost har en flicka som hjälpreda. Tomten har ju en massa nissar.

      Radera
  2. Helt ny kunskap för mej! Tack!
    Farbror används inte ofta nu. Kanske t.o.m mindre än tant. För det ordet använder vi lite självironiskt ibland. Även rätt unga damer kallar sig tant ibland.
    Farbror, pappas bror. Önskar att jag hade haft lite mer kontakt med släktingarna... Min enda farbror gick bort för många år sedan.
    Funderar på vad du har kvar av släktord... faster, tsnt, kusin, syssling, brylling...
    Alltid lika intressant att "öppna" din lucka! Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Förr var det mer vanligt med släktkalas och då blev det naturligt att träffa alla. Den geografiska spridningen är större idag så det blir svårare. Du gissade rätt på en del släktingar.

      Radera
  3. Tack! Då har du berikat mig med ny kunskap idag =)Trevlig tredje advent!

    SvaraRadera
  4. Den gubben har jag inte hunnit bli kompis med ännu. Men han dyker kanske upp nästa midsommar med presenter.
    Önskar dig en fin tredje advent.
    Kram Bosse

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag tror han tycker det är för varmt då. Du får vänta till nyår. Tomten till jul och Farbror Frost till nyår skulle jag kunna tänka mig.

      Radera
  5. Farbror Frost har jag nog hört talas om men inte så mycket mer än så. Men här hos dig får jag alltid lära mig nya saker. Jag som tycker om färgen blå tycker den himmelsblå dräkten var vacker.

    Önskar dig en fin tredje advent!
    Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag gillar med den blå dräkten. Tycker faktiskt bättre om den än tomtens röda.

      Radera
  6. Kärt barn har många namn! Även om det inte är samma person så är andemeningen den samma. Jag tycker att han var fin i sina blåa kläder.

    Önskar en fin 3:e advent!

    Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hans klädsel smälter så fint in i vinterlandskapet.

      Radera
  7. Här lär man sig alltid något nytt. Farbror Frost har jag nog hört nämnas, men historien runt det var något nytt för mig. (Eller något jag glömt).
    Tack och ha en fin tredje advent!
    Kram, Ingrid

    SvaraRadera
    Svar
    1. Farbror Frost är nog inte lika bekant hos oss som tomten, men vi skulle ju kunna importera honom til nyår.

      Radera
  8. Önskar dig en fin tredje advent! Kram

    SvaraRadera
  9. Förstår att jag aldrig skryter om min allmänbildning, för den är obefintlig. Hade aldrig hört talas om Farbror Frost tills nu, inte om Snöflickan heller.
    Det första jag tänkte på när jag såg Farbror Frost hör hos dig i blå utstyrsel är Hanukkah, den "judiska" julen som går i blått. Och den började just idag.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det visste jag inte att den judiska julen går i blått. Du har mycket information som jag inte har en susning om.

      Radera
  10. Den enda farbror Frost jag känner till, är farbror Rimfrost som förekommer i "Olles skidfärd" av Elsa Beskow. Den boken finns i min bokylla tillsammans med fler sagoböcker av EB.
    Din farbror Frost kände jag inte till. Men lärde mig mycket av ditt inlägg. / mammselen

    SvaraRadera
  11. Farbror Frost kände jag till så där lagom mycket, nu vet jag ännu mera. Tack för det ! Jag minns att det fanns en glansbild hos grannens dotter i min barndom och där stod han ju, farbror Frost i sin fina blå klädsel. Men då förstod jag inte att det var just han.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag har inte själv vetat så mycket om just honom tidigare.

      Radera