onsdag 24 december 2025

Lucka 24

 Tomten

En figur som ofta dyker upp på julafton är Tomten. Det är sällan han sitter med vid bordet och äter av julmaten. Det blir i bästa fall några slevar gröt från fatet på yttertrappan. Detta är ju årets jobbigaste dag för honom, så man förstår att han har annat att tänka på än mat. Tomten äger en fabrik där de flesta av julklapparna tillverkas. Det visas en dokumentär därifrån på TV varje julafton.

Tomten har även haft en filial i Göteborg som hette Fabriken Tomten. Det var en kemisk-teknisk fabrik, som grundades 1897 i Jönköping, men flyttade till Göteborg 1901 och lades ner 1942. Man tillverkade rengöringsmedel och andra preparat för hus och hem. Det fanns även en delikatessavdelning där man tillverkade Nannas bakpulver, fruktextrakt, vaniljsocker, vinäger, apelsinsaft, lemonadpulver (Tomtebrus), samt gelé-och puddingpulver. Även bläck, skokräm, malmedel och Tomtens flugfångare tillverkades i fabriken. 

Storsäljare var rengöringsmedlet Tomteskur, 

Häxans putsmedel 

och Tomtebloss. 

De finns fortfarande kvar som varumärken. 

Detta var sista luckan i årets kalender. Tack till alla som varit med och "öppnat" luckorna. Der har varit så roligt att läsa era kommentarer. Nu tar jag ledigt över julhelgen och passar på att önska alla bloggläsare

God Jul

och

Gott Nytt År

tisdag 23 december 2025

Lucka 23

Jag bad min bloggvän Tove om hjälp med ett inlägg och detta var vad jag fick i retur. Tusen tack, Tove!


Vänner

Det finns många ord som definierar och anger vad vänskap är och bör vara för att det ska vara på riktigt, alltså ömsesidigt. De orden hoppar jag över.

Det längsta vänskapet i mitt liv fyllde 50 år i år. Jag har haft korta vänskap, de har inte alls varit obetydliga, tvärt om, även om de var av den passerande typen. Det har blivit många under åren. Flera av mina vänner som jag hade nära i tillit och trygghet är döda. För inte så länge sedan pratade jag med en vän som funnits med i 23 år. Tillfällena till kontakter har varit väldigt spridda över tid. Mestadels över telefon. 

Det blev vårt sista samtal och hon säger att du kan väl leva lite för mig, du som lever som du gör. Ingen kan leva för någon annan eller åt någon annan såklart. Men jag vet vad hon menade, och gör det med glädje. Hon älskade helt enkelt livet hur djävligt det än var.

Jag har fått slut på vänskap från några och jag har själv avslutat vänskap. Inte i ovänskap utan andra faktorer avgör.

Så är det du och jag då Gunnel, du som frågade om jag kunde skriva något om vänner. Vi som kom att bli vänner via bloggarna, det är fantastiskt och roligt.

Nu igen bakom en av dina luckor, tack min vän för det!


måndag 22 december 2025

Lucka 22

Kusin

Morden i Midsomer är en brittisk kriminalserie som började produceras 1997. Den handlar om mord som begås i det påhittade grevskapet Midsomer i England. De fem första filmerna är baserade på Caroline Grahams romaner. Alla följande filmer är originalmanus av olika författare. Serien kännetecknas av en speciell sorts torr, brittisk humor. Den har sålts till över 100 länder, däribland USA, Belgien, Nederländerna, Spanien, Danmark, Frankrike och Sverige.


Huvudrollen som kriminalkommissarie Tom Barnaby spelas av John Nettles. I februari 2019 berättade John att han skulle sluta med rollen efter inspelningen av avsnitt 81. Produktionsbolaget meddelade genast att man skulle fortsätta serien med en ny skådespelare i rollen som Barnaby.

Ett år efter John Nettles beslut presenterades hans efterträdare: Neil Dudgeon, som spelar Tom Barnabys kusin. Han gjorde sitt första framträdande i avsnitt 75, så det var ett enkelt val att ersätta huvudrollsinnehavaren. Den nye kriminalkommissarien tog över Midsomers polisdistrikt i avsnitt 81. Största anledningen till att det är en kusin som ersätter är att i många länder som serien sålts till heter serien Kriminalkommissarie Barnaby. Ett nytt efternamn skulle då ha framtvingat ett namnbyte på serien, och det ville man undvika. 

söndag 21 december 2025

Lucka 21

Svägerska

Désirée Clary föddes 1777 i Marseille. Hon var yngst av nio barn. Hennes far var en förmögen sidenhandlare. Efter hans död träffade hon Joseph Bonaparte och de förlovade sig. Genom Joseph lärde hon känna hans yngre bror Napoleon. Han blev förälskad i Désirée och föreslog i stället att hon skulle förlova sig med honom, och Joseph med hennes syster Julie, något som alla tyckte lät bra. 

Joseph och Julie gifte sig och Désirée blev då svägerska till den man hon tidigare varit förlovad med. Båda familjerna hoppades på ett äktenskap även mellan Désirée och Napoleon, men han blev förälskad i en annan och förlovningen bröts. De fortsatte ändå att vara vänner. 

Désirée flyttade med sin syster och hennes man till Rom, där hon blev trolovad med en general. Hon ska inte själv ha varit så entusiastisk, men kvinnor på den tiden hade inte mycket att säga till om. Två dagar före bröllopet utbröt ett upplopp och hennes trolovade blev dödad.

Hon flyttade nu till Paris där hon blev bekant med den franske generalen Jean Baptiste Bernadotte och de gifte sig 1798. Efter att hennes make blivit vald till kronprins i Sverige välkomnades hon och hennes son Oscar i Helsingborg den 6 januari 1811. Hon lämnade dock Sverige igen sommaren 1811 och bodde mesta tiden i Frankrike. 

År 1829 kröntes hon till drottning. I Sverige ändrades hennes namn till Desideria, vilket hon själv aldrig använde.

lördag 20 december 2025

Lucka 20

Svåger

Man hörde talas om dandyn på 1700-talet både i London och Paris. I London ansågs han vara en man från medelklassen som med sin klädstil och elegans försökte lura sin omgivning att han tillhörde aristokratin. Dandy används ofta synonymt med snobb. Ett av de viktigaste inslagen i en dandys klädedräkt var den svarta jacketten och cylinderhatten. En "äkta" dandy karakteriserades av hövlig näsvishet, nonchalans, ironi och elegans.

Men

Kejsar Napoleons svåger Joachim Murat, som var gift med Napoleon I:s yngre syster Caroline Bonaparte, omnämndes i England som The Dandy King på grund av hans förkärlek för prydnader och dekorationer. 

I Stockholm var Grilljanne en skämtsam betäckning på tillgjorda unga sprättar och klädsnobbar. Uttrycket kom från att dessa unga män ofta syntes på Jones Grill, en restaurang vid Norrmalms Torg. Uttrycket Grilljanne kunde man läsa i Aftonbladet på 1890-talet. Dess redaktionssekreterare skrev så här: "Grilljanne är en omodern, kortstubbad halfherre, som vet intet, tål allt, tror på rang och pengar, börjar hos Jones och slutar på Långholmen." 

Jag gillar den engelska komediserien Skenet bedrar. Hyacinth skulle kunna räknas som en kvinnlig dandy. 

Hennes svåger Onslow är däremot så långt från dandyn som man kan komma.

fredag 19 december 2025

Lucka 19

Brorsdotter/systerdotter

 Niece är ett annat namn för både syster-och brorsdotter. Det kommer från franskan, men har inte fått någon försvenskad stavning som nevö. Det uttalas "nis" så i detta fallet hade det verkligen varit befogat.

Jules Mazarin var italienare och påvligt sändebud i Paris. Där blev han bekant med Ludvig XIII och kardinal Richelieu och övergick sedan i fransk tjänst. Richelieu förordade honom till kardinal och till sin efterträdare. Kungen utsåg senare Mazarin till sin försteminister.

Kardinal Mazarin  hade 5 systerdöttrar som han introducerade vid hovet. Meningen var att de skulle träffa högt uppsatta män och gifta sig. 

De fem flickorna och två kusiner till dem kallades för Mazarinettes. På den tiden var det kanske inte så ovanligt med att nästan auktionera bort giftasvuxna flickor som på en boskapsmarknad. En del av flickorna gifte sig och någon begick självmord. Deras liv blev ingen dans på rosor. Så nedvärderande att kalla flickorna för Mazarinettes....precis som om de inte var självständiga individer. Kvinnor hade inte stort värde förr.

Mazarin, eller som den även kallades förr, mazaräng, är ett bakverk av 1600-1700-talstyp, som bakas som en tartelett i en rund eller oval bakform. Skalet består av mördeg och oftast fylls de med en blandning innehållande mandelmassa och toppas med vit glasyr. Väldigt gott!

Mazarinen räknas som svensk och brukar förknippas med fika. Det stämmer troligtvis inte. Mazarinens ålder och ursprung är osäker. Enligt Jan-Öjvind Swahn är den troligen uppkallade efter kardinal Mazarin. Jag tror i stället att den är uppkallade efter han systerdöttrar. Mazarinettes skulle mycket väl kunna översättas till "sötsakerna" och det passar in på mazarinen som är väldigt söt.

torsdag 18 december 2025

Lucka 18

Brorson/systerson

 Brorson och systerson heter också nevö. Det kommer från franskans neveu, men har försvenskats till nevö. Det är smart att stavning och uttal helt överensstämmer. Då får ordet en mer svensk klang.

Marie Brizard föddes 1714 och var ett av 15 barn till en tunnmakare i Bordeaux. Hon gifte sig aldrig och 1755 vårdade hon en sjuk sjöman från Västindien, som gav henne ett recept på en likör med anis. Samma år bildade hon ett likörföretag med sin  brorson Jean-Baptiste Roger. Företaget placerades i Bordeaux och växte till en stor affärsverksamhet. Det presenterades även för kung Ludvig XIV. 

Marie Brizard fulländade receptet för Anisette-likören som blev en stor framgång. Hon skapade även de första franska apelsinlikörerna Finesse Orange och Parfait Amour.

Hon var en mycket självständig kvinna i en tid då kvinnor inte ens fick underteckna dokument. Efter brorsonens död 1795 drev hon företaget ensam fram till sin egen död 1801. Då tog Jean-Baptistes änka över driften och sedan deras söner.

Företaget expanderade stort under 1800-talet och vann många priser. Det blev en känd varumärkesikon på 1960-taletet och har sedan dess fortsatt att utvecklas med nya produkter.

onsdag 17 december 2025

Lucka 17


Moster

Elsa Beskow, född Haartman, var en svensk barnboksförfattare, illustratör och konstnär. Hennes far var affärsman och kom från Norge. Elsa hade en äldre bror och fyra yngre systrar. När fadern dog var hon bara 15 år och brodern skickades iväg för att uppfostras av en morbror. Modern tog sina fem flickor och flyttade samman med sina två ogifta systrar och en bror i Trosa. Elsa kom därför att växa upp i en mycket kvinnodominerad värld. De ogifta mostrarna och morbrodern anses vara förebilderna till Tant Grön, Tant Brun, Tant Gredelin och Farbror Blå.

De tre tanterna tros representera tre olika kvinnotyper: den manhaftiga, den moderliga och den "förnämt sjåpiga". Hon skrev fem böcker om tanterna och det gjordes även film på den första boken 1947. Elsa Beskow har skrivit och illustrerat många fler böcker. Familjebeskrivningarna har varit idylliska och det har oftast varit en man som bestämt och kvinnorna har fogat sig. Men det har också påpekats att det i själva verket är kvinnorna som ordnar och ställer i böckerna. Det är inte så konstigt, för kvinnor har i all tider varit mycket smarta.

tisdag 16 december 2025

Lucka 16

Faster

Ordet tant är känt i svenska språket sedan 1700-talet. Det var då ett ganska vanligt tilltalsnamn för både moster och faster. Under 1800-talet började det bli mer och mer vanligt att använda ordet om äldre kvinnor i allmänhet. I vardaglig betydelse menas oftast en medelålders eller äldre kvinna. Idag uppfattas det som lite nedsättande och ironiskt att kalla någon för tant. "Tanten" anses som mindre värd....omodernt klädd och oftast ovillig att lära sig nya saker. Så fel! Varken utseende eller klädsel har något att göra med hur personen i fråga är, men fördomar har funnits alltid. När jag var barn kallade vi kvinnor som inte var släkt med oss för tant. Vi gjorde det med respekt och inte ironiskt. Det var mer en hederstitel. Senare började åldersnojan slå till. Helt plötsligt var det fult att bli äldre. Alla skulle till varje pris se unga ut och göra samma saker som ungdomarna. Patetiskt! Vi säger alltid när det gäller barn att varje ålder har sin tjusning och det stämmer även när man blir äldre. Det jag gjorde när jag var i 40-50-årsåldern känns inte lika intressant längre. Nu är det andra saker som är mer lockande, och det är väl så det ska vara……man ska njuta av livet just nu.

Susanna Arwin är en konstnärinna från Växjö, som hållit på med ett projekt om "den svenska tanten" både när det gäller skulptur, måleri och screentryck. Susanna lär ha sagt:-"Att vara tant har för mig inget att göra med de yttre attributen. Det är ett tillstånd där de inre kvaliteterna såsom trygghet, enkelhet, rättframhet, civilkurage, fötterna på jorden och en okonstlad vanlighet är grunden. Man kan säga att när man är tant, är man så vanlig att man blir ovanlig." 

måndag 15 december 2025

Lucka 15

Morbror

 Både morbror och farbror kan även kallas för onkel, även om det inte är så vanligt här i Sverige. 

Erika Wendt, som föddes 1917 i Stralsund, var en tysk sekreterare vid underrättelsetjänsten Abwehr på Tyska legationen i Stockholm under andra världskriget. När Erika växte upp studerade hon bl.a. svenska och konsthistoria och kom på grund av sina kunskaper i svenska att anställas av Abwehr 1940 och placeras i Oslo. Hon arbetade senare som sekreterare åt Abwehrs chef i Stockholm.

Där rekryterades hon av den svenska hemliga underrättelsebyrån och började lämna information om Gestapos agenter i Sverige. Efter att tyskarna bytt utrustning och nycklar till Enigma-krypteringsmaskinerna memorerade och överlämnade hon flera meddelanden i klartext.

1944 uppmanades hon av Abwehr att återvända till Tyskland. Tyskarna hade upptäckt att hon arbetade som spion, men detta visste hon inte om. Den svenska underrättelsetjänsten fick emellertid reda på detta och gav henne en ny identitet. Hon bytte namn till Ellen Bergh och gömdes till en början i Ångermanland. 

I sina memoarer Kodnamn Onkel, berättar Erika om sitt arbete som spion. Efter kriget arbetade hon som översättare. Inte förrän 1998 uppmärksammades och belönades hon för sina insatser under kriget och fick Säkerhetspolisens förtjänstmedalj i silver med inskriptionen "DU ÄR EN AV OSS". Detta var tack vare att man börjat gå genom organisationens historia och då funnit uppgifter om en spion med kodnamnet Onkel, och efter vidare efterforskning hittades Erika Wendt.

söndag 14 december 2025

Lucka 14

Farbror

Farbror Frost är den östslaviska motsvarigheten till jultomten. Han lanserades via ryska barnberättelser i mitten av 1800-talet som en mer jultomteliknande gestalt. Ursprungligen personifierades Farbror Frost av vinterkölden i slavisk mytologi. Han avbildades som en kortvuxen gubbe med långt grått skägg som sprang över åkrarna och frammanade gnistrande rimfrost. För att blidka kölden och få goda skördar bjöd människorna på blinier och risgrynsgröt som de satte ut på farstutrappan. 

Det gick att läsa om Farbror Frost första gången i en sagosamling 1840. Då kallades han Frost Ivanovitj och han bodde i ett istäckt land. Där kunde barn besöka honom. De fick inga presenter men de blev belönade för väl utgjort arbete. 

I slutet av 1800-talet infördes motsvarigheten till den julklappsutdelande jultomten. Den kortvuxne gubben kom alltså att förknippas med den kristna högtiden på liknande sätt som tomten växte samman med julen i Sverige. Efter revolutionen 1917 avskaffades julfirandet och med det också Farbror Frost, officiellt från 1929. Men från 1936 infördes istället nyårsfirande med nyårsträd, Farbror Frost, hans barnbarn Snöflickan och nyårspresenter istället för julklappar. 

Farbror Frost hade från början himmelsblå dräkt eller vit päls, långt vitt skägg, en stav i handen och filtstövlar på fötterna. Men under inflytande från Santa Claus har han numera även röd päls. Han kör en trojka och kommer alltid tillsammans med Snöflickan, som har en vit eller silverskimrande päls, och delar ut presenter till alla på nyårsafton. 

lördag 13 december 2025

Lucka 13

Svärdotter/svärsöner

Jag har bara en svärdotter, nämligen Anne. Avståndet gör att vi tyvärr bara träffas en gång om året. Hon är väldigt omtänksam och generös. Dessutom är hon duktig på att laga mat. Vi firade Thanksgiving hos dem ett år och då tillagade hon en kalkon på över 12 kg. Det hade blivit trångt i min ugn, men det sägs ju att allting är större i Texas och det stämmer nog ibland. Till kalkonen bjöds det på sötpotatispuré, olika grönsaksrätter och till efterrätt två slags pajer. Pumpapajen blev min absoluta favorit. Thanksgiving är en helg jag tycker vi borde importera hit i stället för Halloween.

                       


Jag har två svärsöner och Bo har varit i familjen i så många år så det är nästan som om vi alltid känt varandra. Han hjälper mig med mycket som jag inte själv fixar. Dessutom kör han "svärmorstaxi" vilket jag utnyttjar ganska ofta.Vi kan prata om det mesta och skoja ganska friskt med varandra. Det gillar jag.


Min andre svärson, Karl Gustav, bor i Luxemburg, men vi ses ändå några gånger om året. Vi gillar båda två film och det kan bli långa diskussioner om filmer och skådespelare. Ett annat intresse vi har gemensamt är kanske lite udda...nämligen grammatik. Det är faktiskt kul att veta var ord kommer från och varför det ska heta på ett visst sätt. Båda mina svärsöner har samma sjuka, lite galna humor som jag och det gör allt så mycket enklare. KG är dessutom från Göteborg, så Göteborgsvitsarna duggar tätt.

fredag 12 december 2025

Lucka 12

Svärföräldrar

När det kommer till svärföräldrar är det mest svärmor som kommer på tal. Varför just hon har fått så dåligt rykte vet jag faktiskt inte. Det måste väl bero på personen själv om hon är omtyckt eller inte. Var och en har ett eget ansvar hur man uppför sig mot andra. Att just svärmor är elak är en myt. Det skojas mycket om just svärmor.....ofta i serievärlden. Vi minns väl alla Kronbloms svärmor?

En del växter har fått namn som hör samman med just svärmor; som svärmors tunga. Det pekar på att svärmor sägs ha en vass tunga och alltid anmärker på sin svärdotter eller svärson.

Svärmors kudde är en annan växt och det är precis en sådan kudde man vill erbjuda en monstersvärmor.

Det har t.o.m. tillverkats bilar med "svärmorslucka". Det var en bagagelucka som öppnades uppifrån och innehöll ett mycket trångt säte. Bilar med svärmorslucka slutade tillverkas på 1940-talet. 


När Kalle Anka kör omkring med sina brorsöner sitter de alltid i svärmorsluckan.

torsdag 11 december 2025

Lucka 11

Mormor


 I en stuga i Duvemåla föddes 1833 Johanna Johannesdotter, Wilhelm Mobergs mormor. Det är troligt att han lånat mycket av Kristinas karaktärsdrag från henne. Johanna själv emigrerade aldrig till Amerika, men däremot hennes syster Signe. Precis som Kristina fick Signe en enorm hemlängtan. 

Johanna hade sju barn och sex av dem utvandrade till Amerika. Den enda som stannade kvar i Småland var Ida, som med tiden blev mor till Wilhelm Moberg. Johanna längtade efter sina barn i Amerika men hon kunde varken läsa eller skriva, utan fick ta hjälp av sina grannar för att brevväxla och hålla kontakt med dem. Det var Johanna som sa:"Att följa sina barn till stationen när de far till Amerika är som att följa dem till graven." Jag är tacksam över att inte behöva känna som Johanna när min son med familj åker tillbaka till USA. Vi håller kontakt via sms och FaceTime och jag vet att de dyker upp här varje år. 

onsdag 10 december 2025

Lucka 10

Morfar

När jag var barn lyssnade jag ofta på ett radioprogram som hette Snurran. Det var publik på plats när det sändes från studion. Det var ett familjeprogram med en hel del kul för barn, som t.ex. frågesport med Gösta Knutsson, äventyrsserien Osynliga klubben och Morfar Ginko. Morfar var en virrig gammal farbror som gjorde en massa tokigheter och hade många kul uttryck. Mormor var mer bestämd och försökte hålla ordning på morfar. Det var hon som bestämde i huset, men jag tycker inte man kan säga att morfar var någon toffelhjälte.

Ett annat par som definierar toffelhjältetemat bättre är Lille Fridolf och Selma. Fridolf var en liten korpulent herre medan Selma var en stor, bastant och mycket bestämd dam. Fridolf låter alltid så ynklig och säger ofta :"Ja, Selma lilla". Det rimmar dåligt med hans position i arbetslivet, där han jobbade som kontorschef.  Fridolf var även en stolt morfar.

Toffelhjälte är ett nedsättande uttryck på en man. Kan det bero på att det åtminstone förr var mer vanligt att mannen alltid bestämde allting och då räknades kvinnan aldrig som en jämlike. Tack och lov har det blivit mycket bättre, men det finns fortfarande gamla stofiler kvar som anser att mannen är familjens överhuvud. Jämställdheten kommer säkert aldrig att slå igenom överallt i världen. Även i Sverige finns mycket kvar att jobba med. 

tisdag 9 december 2025

Lucka 9

Farmor

Rune Andréasson är skaparen av serien om Bamse, en liten brunbjörn som blir världens starkaste björn när han ätit av Farmors dunderhonung. Farmor heter egentligen Augusta Beata, och föddes nån gång på 1800-talet. Hon bor på Höga Berget tillsammans med Husmusen och Katten Janson. Det sägs att det är byn Castelmola på Sicilien som ska ha inspirerat Rune Andréasson till Höga Berget. Farmor är berömd för sina pannkakor, köttbullar och naturligtvis dunderhonungen. 

Jag känner lite samhörighet med Bamses farmor. Jag bodde inte på Höga Berget, men väl högst uppe på Söderåsen. Där fanns ett litet villaområde avskilt från det övriga samhället. Det var en brant väg ner till Åstorps centrum. Dunderhonung har jag aldrig provat på att koka, men pannkakor har jag lagat många i mitt liv.


Människor har troligtvis tillagat varianter av pannkakor lika länge som de har kunnat mala säd till mjöl och blanda med vatten. Stenåldersmannen Ötzis mumifierade lik hittades i Alperna 1991. När man analyserade hans maginnehåll kunde man se att han ätit ett slags primitiva pannkakor innan han dog för 5300 år sedan.

De första skrivna berättelserna om pannkakor kommer från antikens Grekland där man på 400-talet f. Kr. nämner den platta maträtten. De kallades teganites. Namnet kom från tagenon som betyder stekpanna på grekiska. Dessa pannkakor gjordes av vetemjöl, olivolja, syrad mjölk och honung och serverades i regel till frukost.

Pannkakans popularitet fortsatte in i medeltiden då kristna i Europa gärna åt pannkakor på Vita tisdagen - den sista dagen innan fastan. I engelskspråkiga länder kallades dagen för Pancake Day, eftersom förrådet av mjöl, mjölk och ägg tömdes och förvandlades till travar av pannkakor inför fastans 40 dagar av avhållsamhet.

Det första kända receptet på pannkakor hittas i den engelska kokboken The Good Huswife´s Jewell från 1585 och består av bl.a. mjöl, grädde, äggvitor och en skvätt öl. Jag tror inte att Bamses farmor använde sig av detta receptet.

måndag 8 december 2025

Lucka 8


Farfar

År 1885 föddes Gustav Håkansson i Helsingborgs församling. Vid 65 års ålder blev han rikskänd som Stålfarfar i samband med cykeltävlingen Sverigeloppet 1955. Gustav bodde i Gantofta där han drev en åkerirörelse och hans hustru Maria hade ett café. Han var en riktig "krutgubbe" och när han var 42 år besegrade han de svenska fjällen per cykel. Därför tyckte han klart inte det skulle var några problem att cykla från Haparanda till Ystad, men det var det andra som tyckte.

På grund av hans höga ålder vägrade tävlingsledningen honom att delta. Åldersgränsen var satt till 40 år. Ålderstänket var mycket förlegat förr. Gustav bestämde sig ändå för att ställa upp och han startade en minut efter siste tävlande.

Loppet kördes i etapper och medan de andra tävlande sov cyklade Gustav vidare utan några längre pauser. Under tävlingen presenterades han som Stålfarfar efter en vid den tiden känd seriefigur. 

9

Han hade satt en egentillverkad nummerlapp med en stor nolla på bröstet, eftersom han inte fick någon av tävlingsledningen. Hela svenska folket följde hans färd genom landet och hejade på honom.

Efter 78 mils körning, bad polisen honom att han skulle läkarundersöka sig. Det visade sig att han var frisk som en nötkärna. Efter 6 dagar, 14 timmar och 20 minuter kom han till Ystad....24 timmar före de tävlande. Där spelade brandkårens orkester och han blev buren i gullstol. Dagen efter fick han träffa kungen. Sina sista cykelturer gjorde han efter han fyllt 100 år. Stålfarfar blev nästan 102 år.

söndag 7 december 2025

Lucka 7

Barnbarn

När Ulrika skulle döpas sydde jag en dopklänning till henne och broderade namn och dopdatum på underkjolen. När Katarina och Peter skulle döptes, fick de också sina namn inbroderade. Sen hängde klänningen i min garderob i många år innan det var dags att plocka fram den igen.

Nu var det dags för mitt första barnbarn att använda klänningen med ett blått sidenband runt midjan. Rasmus döptes i Kvidinge kyrka till Rasmus Balthazar. Ulrika hade under många år sagt att om hon fick en flicka skulle hon heta Amanda och fick hon en pojke skulle han döpas till Rasmus. Lite lustigt är det att Amanda och Rasmus har namnsdag samma datum.

Sen dröjde det ytterligare 9 år innan dopklänningen togs fram. Nu fick vi användning för det rosa sidenbandet när Zoé skulle döpas. Hon bodde i Luxemburg, men eftersom de bott i Mölle tidigare döptes hon i kapellet där. Hon fick 3 namn,  Zoé, Alexandra, Katarina. Det är bra att ha ett namn som är lätt att uttala på det språk som talas i landet man bor i.

Samma år åkte vi med dopklänningen till Dallas, när Daniel skulle döpas. Han fick namnen Rickard, Daniel, Hans. Richard efter morfar och Hans efter farfar. Göran var inte aktuellt alls, eftersom de inte har Ö i sitt alfabet. Peter har Daniel som andra namn och det är lätt att uttala på engelska. Daniel döptes i något som tidigare varit en bilhall, så det var en rejält stor sal, men nu användes den som kyrka. 

Det har blivit varannan flicka och varannan pojke, så till sist var det dags för Hannas dop. Det blev åter en flygtur över Atlanten för dopklänningen. Hennes namn blev Hanna Lou. När Ulrika skulle döpas ville jag att hennes andra namn skulle vara Hanna, men Göran och jag var inte överens, så det fick bli Magdalena i stället. Nu fick jag äntligen en liten Hanna. Ulrika är född den 5 januari och den dagen har Hanna namnsdag.

Efter varje barnbarnsdop har jag broderat in namnen och dopdatumet i nederkanten på dopklänningens underkjol. Där är plats till många namn ännu, och jag hoppas den kommer att användes i många år framåt.