Peter "Foppa" Forsberg är ständigt aktuell i reklamsammanhang. För tilfället är det två olika reklamer som visas ganska ofta; nämligen om glasögonbågar och försäkringar. Han är ju delägare i Synsam, så det är inte så konstigt att han gör reklam för deras bågar. Glasögon är väl det som är mest aktuellt för min del. Jag var hos ögonläkaren för ett år sedan och nu är det snart dags för återbesök. Än har det inte kommit någon kallelse, men jag ser nästan fram emot den för synen har försämrats en hel del sen sist. Det går nog inte att skjuta upp starroperationen längre, befarar jag.
Jag var på Ortopeden häromdagen och fick nya inlägg. Skorna som jag beställt där var fortfarande inte komna. De är två månader försenade. Ortopedteknikern sa, att de tillverkas i Kina och sen fraktas de hit med båt....men inte med roddbåt förhoppningsvis.
Han trodde att jag skulle slippa ifrån mycket av min rygg och knävärk när jag fick de här stödjande skorna. Jag pronerar nämligen när jag promenerar. Det gjorde jag inte när jag var yngre....då fick jag veta att jag var plattfotad. Vilket ord som än används så är det lika illa och gör lika ont.
Synen är så viktig så den får man ha koll på. När jag hade hål på näthinnan berättade läkaren att jag hade början till starr på båda ögonen. Inget som åtgärdas nu men framöver lär det väl bli så.
SvaraRaderaJa, det var en färgexplosion minst sagt men själv tycker jag att tofflorna är fula. Inte fotriktiga heller men i vissa lägen kan de fylla en funktion. Hoppas att skor och inlägg ska hjälpa dig bra när de väl kommer fram.
Kram
Foppatofflorna är inte mina favoriter heler.
RaderaFrån topp till tå - det håller jag med om! Färgglada foppor där på bilden, fopporna kom aldrig på mina fötter. Nya glasögon på gång hos mig med. Pronerar... hm var hörde jag det nånstans? Jo, på skolan igår var det ju. Skorna på väntelistan då alltså.
SvaraRaderaKram
Hoppas att jag kan gå långpromenader snart.
RaderaFärgstarkt foto. Jag har aldrig provat de omtalade skorna. Visste inte att han deltog med sin plånbok i den kedjan. Ögon och fötter är viktiga för att vardagen ska funka skapligt. Hoppas de nya skorna kommer med dopade snabbgående åror. Eller doppade.
SvaraRaderaKram från Ystad
Hahaha! Bara skorna inte är dopade så jag riskerar böter för fortgåing med rollator.
RaderaJag har aldrig ägt ett par foppatofflor, så det kanske är dags snart. De är ju enormt populära.
SvaraRaderaHa en fin torsdag!
Kram, Ingrid
Jag undrar om de är så fotvänliga.
SvaraRaderaFoppa är mysig. Han får gärna göra reklam för Synsam. Jag har alldeles nyss beställt hem två par solglasögon...från Barcur.
SvaraRaderaTänk att du har klarat dig så länge som du har utan starroperation. Det är en enkel match. Jag tog båda ögonen på samma gång, allt var över på mindre än en timme. En svensk ögonläkare gjorde operationen på Åland anno 2020, mitt i pandemitider. Det gick bra.
Foppatofflor och jag är inte överens alls. Mina fötter protesterar. Hoppas dina skor snart kommer med båten till Sverige. Från Kina kan det ta tid, även med flyg...
Ha en fin torsdag Gunnel!
Foppatofflor är inget för mig. Jag håller tummarna för att båten från Kina kommer snart.
RaderaHoppas att dina skor kommer snart så att du kan njuta av vårpromenaderna. Foppa är en skön kille - hade någon billig kopia av "hans toffel" men dem kom jag aldrig överens med. Jag gillar riktiga sandaler eller jympadojor. Jag är en Nike, Skechers och Riker tje när det kommer till skor =)
SvaraRaderaLycka till med ögonoperationen, det är nog bättre att göra den och se bättre igen.
Sketcher gillar jag med.
RaderaVerkligen färggranna foppatofflor! Jag har ägt ett par som jag använde i trädgården och till det var de bra. Numer vill jag helst ha andra skor ... favoriterna är Sketchers ... de som man kan ta på sig utan att knyta upp och utan skohorn ... ja, så bekväm har jag blivit :)
SvaraRaderaJag är starropererad i bägge ögonen för några år sedan och operationen är inget att vara orolig för!
Kram
Låter tryggt om operationen. Fast jag är ändå nervös.
RaderaOj, så mycket jag fick lära mig nu. Inte visste jag att Foppa var delägare i Synsam. Att han gör reklam för Svedea har jag sett. Där har jag min bilförsäkring, fast inte på grund av honom.
SvaraRaderaTrodde att Foppa hade "uppfunnit" Croqs, men där var jag också okunnig.
Tusen tack för all info:-)
Nu håller jag tummarna att dina inlägg kommer snart. Ja, alla varor från Kina får ju köra en omväg nuförtiden, då Suezkanalen är stängt...
Att vänta är alltid trist, och den här gången har det verkligen testat mitt tålamod.
Raderamina prisessfötter tycker dessa ok på altanen och när jag hämtar Göteborgs-Posten, annars använder jag barfotaskor.
SvaraRaderaJag är tvungen att ha riktigt stadiga skor om jag ska kunna gå utan att ha ont.
RaderaJag har aldrig ägt några foppatofflor, och kommer aldrig att köpa mig ett par heller.
SvaraRaderaHa en fin dag! Kram
Det finns så många snygga skor att välja bland.
RaderaBrukar bli jättebra efter starroperation. Jag är inte där än. Men det har börjat på ena ögat.
SvaraRaderaKinabeställningar tar tid. Hoppas du blir nöjd med de specialbyggda skorna. Jag pronerar nog också... förcatt jag har för hög hålfot. Konstigt! God eftermiddag. Kram//Anna-Lena
För mig är det tvärtom...har ingen tillstymmelse till hålfot på höger fot.
RaderaSnygg bild... skulle jag säga! //Anna-Lena
SvaraRaderaTack!
RaderaMed båt från Kina ... kom att tänka på den gamla sången "Res med mig Stina, i en roddbåt till Kina". Hoppas du får dina skor snart och att iläggen kommer att hjälpa.
SvaraRaderaFoppatoffflor använder jag. Men det måste vara de äkta som är rejält breda, där finns gott om plats för mina Hallux valgus -fötter.
Kram
Haha! Det är kanske Stina som ror hit med dem.
RaderaHärlig bild på foppatofflorna. Njuter färgfesten men skorna är inget för mina tassar.
SvaraRaderaStarroperation väntar här också. Jag ser inte alls med höger öga och vänster är på väg åt samma håll. Har förstoringsglas tillhands i alla rum, t.o.m. i badrummet. Ofta funkar det inte ens med det hjälpmedlet. Usch och fy! 😟
Kram från norr!
Vi är tydligen många som är aktuella för en sådan här operation.
RaderaHär fick jag mig fin information till livs!
SvaraRaderaOch jag är en person som har använt och använder Foppatofflor. De passar mina fötter. Dock blir det mest vid korta sträckor, inga promenader. Lätta att sticka foten i vid ett kvickt ärende.
Det blir fint när du får din gråstarrsoperation! Jag har gjort det på mitt "bästa" öga.
Fredagskram!
Jag hoppas bli lika nöjd som du efter operationen.
RaderaJag har starropererat båda ögonen. Jag är nöjd med den operationen, nu har jag ett betydligt bättre seende än innan.
SvaraRaderaFoppatofflor har jag inte ägt, men däremot en billig kopia köpt på vanlig matvaruaffär. De är jättepraktiska när man ska gå ner i källaren, hämta post eller göra andra korta ärenden. Utomhus skulle jag inte ha dem.
Går aldrig med skor inomhus, och ute vill jag helst ha breda skor med plats för tårna. Öppna sandaler, typ vandringssandaler, är de bästa för mina fötter. /mammselen
Jag blir lite lugnare för varje gång jag läser om någon som har fått gjort starroperation. Tyvärr måste jag numera gå med skor även inomhus.
Radera