torsdag 30 juli 2026

Gäääääsp!!!!!


I måndags var det sjusovardagen. Det är en dag som verkligen är värd att firas, tycker jag. Själv tillhör jag den exklusiva skara som gillar att sova länge på morgnarna. Det påstås att om man sover länge den här dagen blir man trött ett helt år framåt. För ovanlighetens skull steg jag upp redan kl. 8 i måndags för jag hade en tid att passa på förmiddagen. Det måste betyda att jag kommer att vara jättepigg ett helt år framåt. Det låter lovande. Mellan åren 1680 och 1901 fanns sjusovardagen med i almanackan. Varför den togs bort förstår jag inte alls.
 

Sjusovardagen handlar egentligen inte om alla morgontrötta utan är tillägnad sju kristna helgon från Anatolien. Enligt legenden levde sju kristna män omkring år 250 i Efesos i det nuvarande Turkiet. Kejsar Decius lät bygga ett avgudatempel i staden och hotade att döda alla som inte dyrkade i det. De sju männen delade då ut sina ägodelar till de fattiga i staden och gömde sig i en grotta. Där la de sig ner för att sova. När kejsaren fick reda på detta lät han mura igen grottan, men två män skrev ner deras liv och martyrium och la in skriften mellan stenarna. 

Efter ca 200 år bröt murare upp grottöppningen för att bygga ett stall, och de sju sovarna vaknade till liv igen. De trodde att de bara sovit en natt och en av dem gick ner till staden för att köpa bröd. När han försökte betala med sina gamla mynt trodde befolkningen att han hittat en skatt. Det väckte stor uppståndelse när borgmästaren fick veta detta och de följde med till grottan där de fann brevet. Kejsaren kom dit och efter att männen talat med honom dog de. 

Det finns även ett litet djur som heter sjusovare. Den påminner om en ekorre men hör till familjen sovmöss. Den ligger i dvala från  november fram till maj. Det skulle jag också kunna tänka mig för då slapp jag ifrån den skånska vintern.

8 kommentarer:

  1. Härligt skriv kring intressant ämne!
    Kram

    SvaraRadera
  2. Ett ämne som ligger mig mycket varmt om hjärtat.

    SvaraRadera
  3. Härligt att vara pigg ett år framöver ;-)
    Tack för intressant text. Jag hade ingen aning om varför dagen kallades så. Tur att jag var tidigt uppe jag med ;-)

    Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Då kan vi se fram emot att orka med en hel del i ett år.

      Radera
  4. Jag har totalt missat att det var sjusovardagen i måndags. Åke var så duktig och höll ordning på alla såna här dagar, men jag är sämre på det.
    Ha en fin torsdag!
    Kram, Ingrid

    SvaraRadera
  5. Här i stan firades sjusovardagen och avslutades med ett hejdundrande fyrverkeri som hördes ända hem hit. Bra att tidningen skrivit om att det skulle höras höga smällare sent om kvällen, för annars hade jag verkligen undrat vad som låtit. Jag kan tänka mig att sova från november till april=) Ha en bra torsdag, verkar bli galet varmt idag.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Har aldrig hört talas om att den här dagen firats speciellt. Det lät kul med ett sådant jippo. Att ligga i dvala de trista månaderna är inte dumt. Vi har 32 grader nu. Pust!

      Radera