I september i fjor berättade jag om en muralmålning här i Ängelholm. Den är 5,5 m hög. Det var en fransk konstnär som gjorde den. Hon höll på i tre dagar så jag hann gå dit många gånger och beundra hennes arbete. Bilden föreställde volleybollspelaren Isabella Haak, som spelat i Ängelholm tidigare. Hon hade tyvärr inte möjlighet att själv närvara vid invigningen, eftersom hennes italienska lag var fullt upptaget med matcher.
I förra veckan var hon däremot på plats och kunde beundra konstverket. Likheten är slående. En stor eloge till konstnären. Både Isabella och hennes syster Anna var på plats. Även Anna är en duktig volleybollspelare och spelar för närvarande för ett lag i USA. Systrarna är hemma för att spela två matcher för Sverige i European League. Matcherna spelades i Ängelholm och Sverige vann båda matcherna. Isabella fick inte oväntat pris som bästa spelare. I slutet av augusti är det dags för EM i Göteborg. Det är kul att kvinnliga idrottare uppmärksammas. Det är lite snedvridet på den fronten, tycker jag. Glädjande nog har ingen börjat klottra eller försöka på annat vis att förstöra konstverket.


Underbart, eloge till konstnären och volleybollspelaren 👏
SvaraRaderaKram
Målningen är väldigt tjusig.
RaderaMuralmålningar kan vara allt från väldigt vackra till gräsliga men denna tycker jag blev väldigt fin. Visst är likheten slående dessutom!
SvaraRaderaKram
Håller med dig om att utseendet på muralmålningar kan skifta.
RaderaSå häftigt med målningen, och att det är en tjej som uppmärksammas.
SvaraRaderaHa en fin dag! Kram
Jag tycker likadant.
RaderaKonstverket är verkligen likt originalet.
SvaraRaderaHa en fin tisdag!
Kram, Ingrid
Målningen är mycket lik Isabella.
RaderaVilken kul grej!!!!
SvaraRaderaDen pryder en annars trist husgavel.
RaderaVisst är uppmärksamheten snedvriden, där har vi en hel det att arbeta med.
SvaraRaderaHa det fint. 🌸
Det finns många duktiga kvinnliga idrottare.
RaderaHon fick väl en utmärkelse på Victoriadagen för några år sedan? Kommer ihåg en lång trevlig tjej! Synd att man inte får samma uppmärksamhet...och lön gissar jag... om man inte är fotbolls ( helst manlig) eller hockeyspelare.
SvaraRaderaÖnskar dej en fin midsommar!
Det stämmer att hon har fått Victoriastipendiet. Hon lär vara 193 cm lång. Läste nånstans att hon skulle vara den högst betalda kvinnliga idrottaren.
Radera