Jag tycker det är så kul att läsa era bloggar och skriva en liten kommentar, och det är precis lika kul när ni sen kommenterar hos mig. Vi har ju känt varandra ganska länge en del av oss. Det blir en helt ny bekantskapskrets. Tänk att man kan hitta så många trevliga människor på nätet.
Tyvärr har jag den senaste tiden fått en del konstiga kommentarer. Det finns många underliga typer, som antagligen lever väldigt trista liv och tar ut sin frustration på andra. Jag har raderat kommentarerna så fort jag sett dem. Det skulle aldrig falla mig in att svara på något sådant. Det är ju det de vill....bli uppmärksammade och den glädjen vill jag inte ge dem. De ska ignoreras precis som de nollor de är. Något som förvånat mig är att alla tycks heta likadant, nämligen Anonym. Inte visste jag att det var ett så vanligt förnamn. Det finns ingen i min bekantskapskrets som heter så.
Om jag skriver till någon jag känner undertecknar jag med bara förnamnet, men är det till någon jag bara är ytligt bekant med skriver jag alltid G. Moberg, för jag tycker det är artigare. Etikettsregler är väl inget som står så högt upp på listan hos det här fega klientelet, men jag föreslår ändå att de följer mitt råd när det gäller att underteckna det man skrivit. Jag kan sträcka mig så långt som att jag kan godta att de bara skriver under med sitt efternamn: IDIOT.
Jag har nu bestämt att ha kommentarsgranskning på min blogg, så ni ska slippa se smörjan.
I helgen kommer mina båda utlandsboende barn med familjer hit och stannar i två veckor. Under den tiden pausar jag bloggen, för jag vill umgås med dem så mycket som möjligt. Det är en del år sedan som jag träffade alla mina tre barn samtidigt, så jag ska verkligen njuta av de här veckorna. Extra roligt är det klart att deras vistelse sammanfaller med min födelsedag. Bättre än så kan det inte bli.
Kom ihåg att äldre damer bara är coola tjejer som levt länge.