lördag 20 december 2025

Lucka 20

Svåger

Man hörde talas om dandyn på 1700-talet både i London och Paris. I London ansågs han vara en man från medelklassen som med sin klädstil och elegans försökte lura sin omgivning att han tillhörde aristokratin. Dandy används ofta synonymt med snobb. Ett av de viktigaste inslagen i en dandys klädedräkt var den svarta jacketten och cylinderhatten. En "äkta" dandy karakteriserades av hövlig näsvishet, nonchalans, ironi och elegans.

Men

Kejsar Napoleons svåger Joachim Murat, som var gift med Napoleon I:s yngre syster Caroline Bonaparte, omnämndes i England som The Dandy King på grund av hans förkärlek för prydnader och dekorationer. 

I Stockholm var Grilljanne en skämtsam betäckning på tillgjorda unga sprättar och klädsnobbar. Uttrycket kom från att dessa unga män ofta syntes på Jones Grill, en restaurang vid Norrmalms Torg. Uttrycket Grilljanne kunde man läsa i Aftonbladet på 1890-talet. Dess redaktionssekreterare skrev så här: "Grilljanne är en omodern, kortstubbad halfherre, som vet intet, tål allt, tror på rang och pengar, börjar hos Jones och slutar på Långholmen." 

Jag gillar den engelska komediserien Skenet bedrar. Hyacinth skulle kunna räknas som en kvinnlig dandy. 

Hennes svåger Onslow är däremot så långt från dandyn som man kan komma.

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar