tisdag 30 juni 2026

Pust, stånk och stön

 

Jag tycker om värme i lagom dos, men det är definitivt inte lagom dos nu längre. Hela förra veckan var det runt 30 grader här. Det är absolut inte nyttigt för hälsan. Jag satte klockan på alarm så jag kunde gå och handla innan det blev outhärdligt hett. Som tur är öppnar min matbutik redan kl. 7 och då var jag där och hängde på låset. Inne i butiken var svalt och skönt, så handlingen var snabbt överstökad. Kvickt in med varorna i kyl och frys när jag kommit hem och sen hoppade jag i säng igen och fortsatte min skönhetssömn. 

Förr i tiden hade vi fyra årstider i Sverige. Vart har de tagit vägen? När jag var barn visste man att i april började våren komma så sakta och hela maj var en ljuvlig vårmånad. Jag instämmer i sången : ” Sköna maj välkommen!”. 

Sommarlovet började i juni och sträckte sig fram emot slutet av augusti. Det var sol och varmt, men en skön värme. Det enda året jag minns som lite speciellt var 1955. Då var det verkligen varmt! Hur många grader det var minns jag inte, men jag minns att jag bröt armen under sommarlovet. På lasarettet sa doktorn att de hade haft många både arm och benbrott den sommaren. Om det hade något samband med värmen vet jag inte, men det verkade lite underligt.

Den enda årstid som fortfarande lever upp till namnet är hösten. Det börjar bli lite svalare och löven ändrar färg. Det blir rena färgexplosionen i naturen. Löv, bokollon och kastanjer ramlar ner på marken. När mina barn var små gick vi alltid in i skogen och plockade med oss hem lite av varje. När jag sen började jobba på Fritids fortsatte jag på samma vis. Jag måste erkänna att det fortfarande kliar lite i fingrarna när jag ser så mycket som ligger på marken i parker och på trottoarer. Det är som en hobbybutik med halvfabrikat…helt gratis. 

Vintern, åtminstone här i Skåne, är ingen vinter i egentlig mening. Kallt kan det bli förstås, men nederbörden kommer mycket sällan i form av snö, som den gjorde när jag var barn och även när mina egna barn var små. Under ”vintermånaderna” blir det mest regn, frost och bilolyckor. Många bilförare har alldeles för höga tankar om sin egen körförmåga. Det kom snö, rejält med snö, vintern 1979. Hela södra Skåne var igenkorkat och det gick inte att ta sig fram på vägarna. Jag förstår inte varför det alltid måste vara sådana ytterligheter när det gäller vädret. Varför kan det inte vara lagom? Sverige påstås vara landet Lagom. Det enda som inte är lagom här är vädret.

18 kommentarer:

  1. Idag är det 15 grader så nu är värmeböljan över, får nog ta något långärmat på mig- dags att cykla till gymmet och jobbet. Ha en bra tisdag!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hoppas det svala vädret drar sig mot Skåne också.

      Radera
  2. Lustigt som det kan bli. Soligt och varmt, och inget regn i sikte. Kram

    SvaraRadera
  3. Ja, jisses så det är, är det inte det ena så är det andra ...
    jag passar på att kolla lite extra i hyllorna när jag är i affären så jag får kylt ner mig lite ...
    Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. När man är iväg för att handla är det till att springa från den ena affären med AC till den andra. Stora köpcenter är att föredra i såna fall.

      Radera
  4. Årstiderna håller på att slätas ut tycker jag och den skånska vintern tenderar till att bli en lång utdragen höst. Oftast varar sommaren en bra bit in på höstkanten. Jag gillar förvisso sol och värme men när det går över trettiostrecket då är det för bra för min smak. Som med allt annat är lagom bäst. Det är i alla fall skönt i affärerna ;-)

    Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja stora köpcenter är nog vinnarna i den här hettan.

      Radera
  5. Här var det bara 19º i skuggan i dag när jag gav mig iväg på källingrace. Men solen värmer väldigt, så det blev svettigt ändå innan jag kom hem med min fullastade rollator.
    Ha en fin tisdag!
    Kram, Ingrid

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det ska tydligen bli svalare här med. Det ser jag fram emot.

      Radera
  6. Den där extremvärmen var gräslig. Idag är det mer normalvarmt. Drygt 20 grader. Perfekt! Fast mest av alltbönskar jag mej regn. Det är så torrt i jorden.
    Tittar man på molnen, så har det samlat ihop sej till fiskfjällsmiln. Det förebådar regn. Men man vet ju aldrig nu för tiden.
    På ett sätt saknar jag en ordentlig vinter mest.Även om jag, när det är vinter, bara längtar därifrån.
    Men det var ju vinter förr... Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Visst var det härligt när det var riktiga vintrar.

      Radera
  7. Det är nog svårt att få till ett lagom väder. Vi tycker ju olika. Men visst var det mer ordning på årstiderna förr, och visst var det mer behagliga temperaturer också.
    Tyvärr rår vi väl själva för att det nu blir mer och mer extremväder.
    Här har det faktiskt varit riktigt behagligt hittills i sommar. Men just idag var det riktigt varmt... det är inte riktigt vad jag uppskattar. Man ska nog vara vid nå´t vatten där det blåser lite, för att tycka om värmen. Och där man kan doppa sig lite då och då. / mammselen

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det stämmer nog tyvärr att det här extremvädret är nåt som vi själva "ordnat till". Jag kan ju välja när jag vill gå ut, men jag tycker synd om alla som är tvungna att jobba utomhus oberoende av väder.

      Radera
  8. Idag var det äntligen lite behagligare ... inte gassande sol och lite lagom fläktande vindar. :)
    Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det blåser lite här med, men det är fortfarande för varmt för min smak.

      Radera
  9. Jag ska ju inte klaga med alla fläktar här i lägenheten men utomhus är det ju värre, hujeda mej säger jag bara.
    Tack för de fina bilderna. :)

    Ha en fin eftermiddag.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Fläktarna går på högvarv här med.

      Radera